Nytt projekt ska ge mer tid för personcentrerad vård

Publicerad:
Från vänster i bild: Magnus Olsson, chefläkare, Sahra Lindman, chefsjuksköterska, Sara Khalaf, enhetschef gynekologi- och kirurgiavdelningen, Anna Forsberg, professor vårdvetenskap, Rebecka Bujdosa, sektionsledare gynekologi- och kirurgiavdelningen och Tina Pettersson, kompetensstöd undersköterskor, gynekologi- och kirurgiavdelningen.
Fotograf: Garbis Sarafian

Mer tid för personcentrerad vård och mindre tid till administration och dokumentation. Det är målet för projektet Gör om, gör rätt i vården på Skaraborgs Sjukhus, som startade sjunde januari 2025.

Chefläkare Magnus Olsson och chefsjuksköterska Sahra Lindman hyser stora förhoppningar om det förändringsarbete som nu har påbörjats.

- Vi vill utveckla och förändra våra patientnära arbetssätt för att möjliggöra för våra medarbetare att komma närmare våra patienter. Detta genom att minska på tid för överdriven rapportering, administration och dokumentation. Visionen är att leverera vård med kvalitet utifrån personcentrerad, kunskapsbaserad och säker vård genomförd i trygga team. Syftet är också att skapa en hållbar arbetsmiljö med stark attraktionskraft för att skapa stabilitet och minska behovet av nyrekryteringar.

Fyra huvuddelar

Projektet har fyra huvuddelar:

  • personcentrerade ronder
  • omvårdnadsrond
  • värdig vård i livets slutskede
  • standardiserade vårdplaner

Under våren kommer medverkande enheter vid fem tillfällen att arbeta tillsammans med Anna Forsberg, sjuksköterska vid Skånes universitetssjukhus och professor i vårdvetenskap vid Lunds universitet, för att gå igenom huvuddelarna, som enheterna sedan jobbar med mellan träffarna. Detta pågår under åtta månader. Därefter krävs fortlöpande insatser för att ändrade arbetssätt ska ”sätta sig” och bli en naturlig del av arbetsvardagen, vilket beräknas ta cirka tre år.

Varma händer

Anna Forsberg, som är på plats under inledningsveckan, förklarar vad Gör om, gör rätt i vården på Skaraborgs Sjukhus kommer att betyda.

-Patienterna kommer att känna ett personligt engagemang från vårdpersonalen, bli undersökta med varma händer och få en säker och teambaserad vård. De kommer att känna att de blir tagna på allvar.

Hon menar också, att vårdpersonalen kommer att uppleva en helt annan kontroll på patientens mående och därmed sitt arbete.

-Stressen kommer att minska och arbetsmiljön präglas av värdeskapande arbetsinsatser. Man kommer att bli mer proaktiv och värdeskapande vårdrelationer etableras på ett annat sätt med fokus på kontinuitet.

Krävs en beteendeförändring

Anna Forsberg är också tydlig med vad som är viktigast för att projektet ska lyckas:

-Att samtliga medarbetare motiverar sig till den beteendeförändring som krävs. Styrning och uppföljning från chefer samt en vilja från personalen att arbeta i en vårdrelation med patienten.

Gynekologi- och kirurgiavdelningen är en av de enheter som medverkar i projektet, ett önskemål från Kvinnokliniken, enligt enhetschef Sara Khalaf och delprojektledare Heidi Friberg.

-Det känns spännande att vi fokuserar på den personcentrerade vården. Vi gör mycket bra redan idag, men kan säkert hitta nya infallsvinklar. Uppfattningen är att all personal känns positiv, men det finns en oro för att hinna med förändringar då man ofta är hårt belastad.

Göra rätt sak i rätt tid

Magnus Olsson och Sahra Lindman ser flera möjligheter och fördelar med det nya arbetssättet.

-Eftersom mer av vår tid ska spenderas vid patientens säng kommer vi lättare få kontinuerlig klinisk överblick och kontroll av patientens mående. Detta är en förutsättning för att känna att vi gör ett bra jobb. Vi ”gör rätt sak i rätt tid” och upptäcker tecken till försämring/komplikationer tidigare, vilket ökar patientsäkerheten. Som medarbetare är det viktigt att arbeta i en verksamhet där patienterna känner sig delaktiga och trygga.

Fakta

Följande enheter vid Skaraborgs Sjukhus medverkar i projektet: Gynekologi- och kirurgiavdelningen, kirurgiavdelningen, urologiavdelningen, ortopedi- och öron-näs-halsavdelningen, infektion- och ortopediavdelningen samt lungmedicin- och medicinavdelningen.