E-frikortstjänsten påkopplad
Under tisdagen blev det klart med uppdateringen att AmbuLink kopplades till e-frikortstjänsten. Det rör framförallt Vårdinsats på plats och hur dessa uppdrag fakturerats.
I samband med politiskt beslut att ta ut patientavgift fick vi utveckla så Ambulink kopplades mot e-frikortstjänsten så rätt avgift faktureras patient.
Vi har haft problem att få till kopplingen och således finns ca 10'000 uppdrag att fakturera i efterhand för årets första månader. Dessa fakturor kommer att rendera en förmodad ökad volym samtal till verksamheterna och patientfaktura. Vi får gemensamt ta oss igenom denna puckel och göra vårt bästa för att tillgodose informationsbehovet för patienterna och minska antalet ytterligare samtal.