Information att dela med invånare
Det finns två sätt för invånare att logga in på 1177: med e-legitimation eller med lösenord och sms. För att kunna logga in måste man vara folkbokförd i Sverige. Man behöver också ha en svensk e-legitimation eller ett svenskt mobilnummer.
Information till invånare om hur man loggar in
- Be invånaren att gå till 1177.se, kontrollera att "Västra Götaland" är vald, klicka på "Sök" och skriva in "starta program". Det översta sökresultatet ska leda till sidan "Så startar du ditt stöd- eller behandlingsprogram" (se ovan). Det går också att hänvisa till: 1177.se/starta-program-vgr. Om denna länk inte fungerar behöver invånaren först välja region (Västra Götaland), alternativt ange denna adress: 1177.se/vastra-gotaland/starta-program-vgr
- Starta ditt stöd- eller behandlingsprogram (1 A4)
- Starta ditt stöd- eller behandlingsprogram (bildstöd)
Om Stöd och behandling
- Nationell sida om Stöd och behandling på 1177.se
- Västra Götalandsregionens sida om Stöd och behandling på 1177: 1177.se/sob-vgr
- En introduktionsfilm om Stöd och behandling riktad till invånare. Denna kan invånaren ta del av efter inloggning i Stöd och behandling.
Om 1177 Vårdguidens e-tjänster i allmänhet
- Filmer om hur man loggar in på 1177 med e-legitimation respektive lösenord och sms.
- Information om Vårdguidens e-tjänster och hur man loggar in på dessa: 1177.se/e-tjanster
- Ladda ned en detaljerad guide i pdf-format om hur man loggar in i e-tjänsterna. Denna går också att beställa för tryck (sök på 1177) om man inte vill skriva ut den direkt som pdf.