Entréavgift på museerna – viss nedgång i antal besök men bättre än väntat

Den 15 januari 2024 återinfördes entréavgifter på Kulturförvaltningens museer: Göteborgs naturhistoriska museum, Lödöse museum, Vänersborgs museum, Vitlycke museum och Forsviks bruk. Nu har besöksstatistiken för 2024 redovisats i en rapport från Sveriges Museer. – Vi ser ett visst tapp, men besöken har inte minskat i den omfattning vi befarat, säger Linda Lundberg, avdelningschef för Natur och kulturarv.

Under 2024 hade Kulturförvaltningens museer sammanlagt 400 263 anläggningsbesökare, ungefär 85 000 färre än 2023. 

– Vi räknade med ett tjugoprocentigt tapp, men hamnade på en lägre minskning, på totalen. Flera av våra museer har en trogen kärnpublik, och har nästan samma antal besök som tidigare år, säger Linda Lundberg. 

Det är Vänersborgs museum och Forsviks bruk som har påverkats minst av entréavgifterna. Vänersborg hamnar även på plats 12 i landet vad gäller digitala besök i samlingarna, med nära 360 000 besök.  

Däremot på Lödöse museum har besökssiffrorna gått ner något mer än förväntat. 

– Vi arbetar intensivt för att vända den här trenden. Vi vill bland annat stärka relationen till de som bor nära museet där vi ser att vi har tappat en del i och med entréavgiften. Vi ser över utbudet av lovaktiviteter för barn och unga och tittar på hur vi kan jobba med tillfälliga utställningar för att öka intresset, säger Linda Lundberg. 

Besökssiffrorna på Göteborgs naturhistoriska museum och Vitlycke museum visar också på en nedgång. Men där finns andra orsaker än entréavgiften. Både Vitlycke museum och Göteborgs naturhistoriska museum, som firade 100 år det året, hade ovanligt höga besökssiffror 2023. 

–  Vitlycke rapporterade också in sin statistik på ett annat sätt 2023, så jämförelsen med 2024 blir inte rättvisande. Vi ser en viss minskning i antal besök på grund av entréavgifterna, men här har andra faktorer spelat en större roll, vädret inte minst, säger Linda Lundberg. 

När de fem VGR-drivna museerna återinförde entréavgifter för ett år sedan, hade de statliga museerna och museerna inom Göteborgs Stad redan börjat ta entré.

– Vi tror att det var rätt beslut att lägga oss på samma prisnivå som museerna som drivs av Göteborgs Stad. I år ska vi också jobba vidare med marknadsföringen av vårt årskort, som ger inträde till alla VGR:s museer under ett helt år för 140 kronor, säger Linda Lundberg. 

Man kommer också att driva utvecklingsarbete kring museernas utbud, både vad gäller utställningar och programverksamhet.

Antal anläggningsbesök på Kulturförvaltningens museer 2024 
(Siffran inom parentes gäller 2023)

Forsviks bruk: 27 900 (28 400) 
Göteborgs naturhistoriska museum: 210689 (248 797) 
Lödöse museum: 22 454 (26 744)  
Vitlycke: 122 096 (159 505) 
Vänersborgs museum: 17 124 (17 592)  

Beslut om införande av entréavgifter togs av styrelsen för kulturutveckling i november 2023. Läs mer här... 

Rapporten Museitoppen (och digitala succeer) 2024 från den ideella branschorganisationen Sveriges Museer hittar du här...