Pengar – om kulturstöd

Årligen arrangerar vi dagar om kulturstöd för fria utövare inom alla konst- och kulturformer. Vi bjuder in en rad organisationer som berättar om sina stöd.

Varje år brukar vi arrangera dagar som vi kallar Pengar – två dagar om kulturstöd för fria utövare

En rad organisationer, stiftelser och kommuner stödjer det fria kulturlivet. Här har du möjlighet att möta flera av dem som ger kulturstöd och stipendier till enskilda och aktörer inom det fria konst- och kulturlivet. Dagen vänder sig till dig som vill veta mer om: 
 
• Stöd till konst- och kulturprojekt 
• Stöd och stipendier till enskilda konstnärer 
• Ansökningsförfaranden och urvalsprocesser 
• Mål, kriterier och prioriteringar 

Sedan 2020 har vi arrangerat dagarna digitalt. Vi bjuder in en rad organisationer, stiftelser och kommuner som stödjer det fria kulturlivet, att informera om vilka stöd som finns att söka.

Pengar – två dagar om kulturstöd 2025

Hösten 2025 genomför vi våra dagar den 26-27 november. Läs mer om programmet här...

Arrangör för dagarna är Västra Götalandsregionen i samarbete med Region Halland, Region Värmland, Region Örebro län och Region Sörmland. Dagarna vänder sig till kulturlivet i dessa fem regioner.